2 грудня - Міжнародний день боротьби за скасування рабства
2 грудня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства.
Понад 12 млн українців вимушено залишили свої домівки через навалу російських військ, які старанно прикидалися “дружнім” і “братнім” народом. Більша частина залишились на теренах України, стали внутрішньо переміщеними особами. Інші – шукають безпечного життя за кордоном.
Після початку повномасштабної війни росії проти України зафіксовано різке зростання випадків торгівлі людьми. Жертв заманюють в інтернеті за допомогою фальшивих обіцянок, вони зазнають насильства при приватному розміщенні за кордоном, або їх перехоплюють торговці людьми просто на кордоні. Ускладнює ситуацію той факт, що українці, які тікають від війни, часто необізнані у проблемі торгівлі людьми.
Існує стереотипне уявлення, що торгівля людьми – це лише сексуальна експлуатація. До сучасних форм рабства відносяться і трудова експлуатація, і примусове жебрацтво, і втягнення в злочинну діяльність, і використання у збройних конфліктах (що актуально для України), і вилучення органів та інші форми.
Фахівці виокремлюють як вид експлуатації домашнє прислуговування – безоплатне використання українців та українок для хатньої роботи. Часто воно супроводжується психологічним, фізичним чи сексуальним насильством, обмеженням прав на пересування, вільний час тощо.
Продають і використовують українців найчастіше для праці на будівництві, в сільському господарстві, домашньому господарстві, сфері послуг.
Як зрозуміти, що ви чи ваші знайомі потрапили у ситуацію, пов'язану з торгівлею людьми?
Якщо:
- у вас забрали паспорт або інші документи;
- вас позбавляли вільного пересування та спілкування з рідним;
- вам погрожували, били або ґвалтували, знущалися або чинили психологічний тиск;
- вас примушували виконувати роботу, якою не хотіли займатися, застосовуючи фізичне чи психологічне насильство;
- вас примушували відпрацьовувати вигадані борги;
- у вас була відсутня можливість за власним бажанням кинути роботу;
- вас примушували працювати понаднормово;
- ви проти волі використовували у збройному конфлікті.
Ця проблема може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Експлуатація може відбуватись як всередині країни, так і поза її межами, а вербувальниками найчастіше є знайомі люди – ті, яким довіряють.
Щоб не потрапити у ситуацію торгівлі людьми з метою трудової експлуатації завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію працевлаштування.
Подбайте про власну безпеку!
Вам завжди є куди звернутись за допомогою!
15-47 - урядова «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
527 або 0-800-505-501 - національна безкоштовна «гаряча лінія» з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.
0-800-500-335 або 116-123 - національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації.
0-800-500-202 - «Call-центр» Національної поліції України.
У Telegram створено чат-бот "Залишайся в безпеці", де постійно працюють оператори, які відповідають на всі запитання тією мовою, якою зручно співрозмовнику.