Уряд затвердив положення про формування тероборони у громадах
Закон України "Про основи національного спротиву" набув чинності 1 січня 2022 року. Він передбачає, що в кожній області та додатково в кожному місті, чисельність населення якого перевищує 900 тисяч мешканців, мають бути створені бригади територіальної оборони. Крім того, у кожному районі та додатково в кожному адміністративному центрі області мають бути створені батальйони тероборони. Тобто загалом діятиме 25 бригад і понад 150 батальйонів. Формування підрозділів Сил територіальної оборони мають завершити до 15 лютого 2022 року.
Постійна чисельність Сил тероборони у мирний час становитиме 10 тисяч осіб, в особливий період — понад 130 тисяч, за рахунок резерву. Закон передбачає, що Сили тероборони будуть діяти поза районами, де відбуваються бойові дії. Однак за рішенням президента їх можна залучати до виконання інших завдань.
Фактично Сили територіальної оборони - це легка піхота, покликана допомагати ЗСУ обороняти територію та населення, державний кордон, критично важливі об'єкти інфраструктури, протистояти диверсіям агресора тощо.
З метою реалізації положень Закону України «Про основи національного спротиву» 29 грудня 2021 року урядом прийнято нормативно-правові акти, спрямовані на реалізацію положень закону:
- №1447 «Про затвердження Порядку організації, забезпечення та проведення підготовки добровольчих формувань територіальних громад до виконання завдань територіальної оборони»;
- №1448 «Про затвердження Порядку застосування членами добровольчих формувань територіальних громад особистої мисливської зброї та набоїв до неї під час виконання завдань територіальної оборони»;
- №1449 «Про затвердження Положення про добровольчі формування територіальних громад».
Цими постановами уряд визначив порядок утворення, підготовки, комплектування та забезпечення добровольчих формувань територіальних громад, їх завдання тощо.
Зокрема, визначається, що добровольче формування утворюється зборами ініціативної групи жителів територіальної громади (не менше п’яти осіб) у присутності командира військової частини Сил територіальної оборони ЗСУ та уповноважених представників органу місцевого самоврядування відповідної територіальної громади.
У межах однієї громади може утворювати декілька добровольчих формувань.
Членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця територіальної оборони.
Підготовка добровольчих формувань організовується та проводиться відповідно до каталогу завдань за стандартами та програм підготовки добровольчих формувань, що розробляються Командуванням Сил територіальної оборони Збройних Сил України та затверджуються Генеральним штабом.
Підготовка здійснюється на добровільній основі у визначений суб’єктами підготовки час, під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони за територіальним принципом.
Добровольчі формування територіальних громад також будуть забезпечені індивідуальною штатною зброєю та боєприпасами в загальній системі забезпечення Збройних Сил України. Ця зброя зберігатиметься на території пунктів постійної дислокації військових частин Сил тероборони.
Також зазначається, що всі члени добровольчих формувань можуть застосовувати під час виконання завдань територіальної оборони особисту мисливську зброю та набої до неї. При цьому виготовлення, придбання, зберігання та облік особистої мисливської зброї та набоїв до неї здійснюються відповідно до вимог законодавства.
Під час перенесення або перевезення особиста мисливська зброя членів добровольчих формувань може бути у зарядженому стані та поза спеціальним чохлом, кейсом, футляром тощо, але виключно під час виконання ними завдань територіальної оборони. При собі треба мати дозвіл на зброю і посвідчення добровольця тероборони.
Члени добровольчих формувань (які не є військовослужбовцями) під час виконання завдань територіальної оборони, мають право застосовувати особисту мисливську зброю для:
- захисту цивільних осіб та/або цивільних об’єктів від нападу, відбиття нападу або запобігання загрозі нападу на об’єкти, що охороняються,
- звільнення захоплених військових та/або цивільних об’єктів або запобігання (перешкоджання) такому захопленню,
- знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, які перебувають у користуванні осіб, причетних до збройної агресії,
- запобігання та/або припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, причетних до збройної агресії,
- припинення дій осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення,
- припинення дій осіб, які перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання завдань територіальної оборони,
- припинення дій осіб, які становлять або можуть становити небезпеку для осіб, залучених до виконання завдань територіальної оборони, або інших осіб.
Летальне застосування членами добровольчих формувань особистої мисливської зброї та набоїв до неї під час виконання завдань територіальної оборони дозволяється для індивідуальної самооборони, самооборони, а також з метою виконання завдань щодо відсічі збройній агресії проти України та під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.