Що робити, аби не стати жертвою торгівців людьми?
В умовах війни одним із найрозповсюдженіших злочинів є торгівля людьми. Відповідно до ст. 149 Кримінального кодексу України торгівля людьми є кримінально караним діянням.
Чому важливо знати, що це таке і як попередити цей злочин?
Що таке торгівля людьми з точки зору законодавства?
Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми» — це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина (вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації (у тому числі сексуальної) або інші дії вчинені з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини, службового становища, матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, вчинені із застосуванням чи погрозою застосування насильства.
Хто належить до групи ризику?
Як правило, це українці, які:
- виїхали за кордон;
- знаходяться на тимчасово окупованій території;
- примусово вивезені на територію РФ та Білорусі;
- належать до іншої вразливої категорії: діти, підлітки, особи у складній фінансовій ситуації, особи з інвалідністю, психічними розладами тощо.
У яких формах сьогодні проявляється торгівля людьми на практиці?
- примусова праця;
- сексуальна експлуатація, використання у проституції та порнобізнесі;
- примусове жебрацтво;
- примусове втягнення у злочинну діяльність та збройні конфлікти;
- торгівля людьми з метою вилучення органів, примусового сурогатного материнства тощо.
Як НЕ стати жертвою цього злочину?
- ні за жодних обставин не віддавайте нікому паспорти – свої та своїх дітей (виняток складають представники державних установ та прикордонних служб), за потреби відкривайте документи тільки у своїх руках;
- не сідайте в машину до незнайомих людей наодинці, намагайтеся подорожувати групами;
- переконайтеся у наявності у перевізника відповідних дозвільних документів. Прізвище та ім’я водія, а також сфотографований номер транспортного засобу перешліть рідним чи друзям, які залишаються в Україні;
- не довіряйте незнайомим особам дітей. На внутрішній стороні верхнього дитячого одягу або окремому папірці, схованому у кишеню, напишіть дані про дитину: прізвище, ім’я та по-батькові, дату народження, групу крові, реакцію на медичні препарати, повну домашню адресу, номери телефонів батьків, родичів чи сусідів;
- не піддавайтеся на маніпуляції, психологічний тиск, захмарні обіцянки надмірно високої заробітної платні. Не приймайте легковірно пропозиції щодо працевлаштування від незнайомих осіб. Користуйтеся виключно офіційними джерелами інформації.
- збережіть в телефоні та в записах контакти організацій, які надають допомогу вимушено переміщеним особам за кордоном та особам, які постраждали від торгівлі людьми.
- за перших ознак небезпеки звертайтеся до органів влади, волонтерів, представників гуманітарних місій, громадських організацій тощо.
- у кожну валізу/сумку сховайте паперові копії закордонного паспорта/свідоцтва про народження дітей - за копіями можна швидше ідентифікувати особу або відновити втрачені документи;
- гарною ідеєю є також зберегти у хмарному сховищі сканкопії документів;
- заздалегідь домовтеся з членами родини, близькими друзями, з якими Ви на звʼязку про кодове слово - в ситуації, коли людина в небезпеці, вона називає кодове слово
- якщо Ви перебуваєте на окупованій території: не вступайте в жодні контакти з окупантами; не одягайте яскравий одяг, не робіть макіяж / не вступайте із окупантами у дискусії або суперечки - робіть так, щоб мінімізувати увагу до себе; не залишайте дітей наодинці.
Як зрозуміти, що Ви чи Ваші близькі стали жертвою цього злочину?
- у Вас забрали документи, що посвідчують особу;
- у Вас забрали телефон та обмежили/заборонили спілкування з рідними;
- позбавили вільного пересування, у тому числі закрили у приміщенні;
- Вам погрожують, бʼють, знущаються, чинять сексуальне насильство або психологічний тиск;
- примушують до праці, сексуальних звʼязків за гроші, участі у військовому конфлікті;
- примушують відпрацьовувати вигадані борги;
- Ви не можете залишити це місце за власним бажанням тощо.
Важливо! Якщо Ви потрапили в небезпеку - зверніться за допомогою:
Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0 (800)-505-501
Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 (зі стаціонарного), 116 123 (з мобільного)
Електронна пошта: hotline@la-strada.org.ua
Telegram: https://t.me/NHL116123
Messenger: https://cutt.ly/39CYLCk
Контакти за кордоном https://cutt.ly/J9wckgP
Дипломатичні установи України https://cutt.ly/O9wvIwP