Світлодарська міська військова адміністрація Бахмутського району Донецької області
Донецька область, Бахмутський район

Поговоримо про торгівлю людьми: хто в групі ризику, як розпізнати, куди звертатись

Дата: 18.10.2023 15:24
Кількість переглядів: 227

Фото без опису18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, започаткований Європарламентом у 2007 році.

Торгівля людьми — здійснювані з метою експлуатації вербування, перевезення, передачу, приховування або одержання людей шляхом загрози силою або її застосування або інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою або уразливістю положення, або шляхом підкупу, у вигляді платежів або вигод, для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу. Експлуатація включає, як мінімум, експлуатацію проституції інших осіб або інші форми сексуальної експлуатації, примусову працю або послуги, рабство або звичаї, подібні з рабством, підневільний стан або вилучення органів.

Торгівля людьми у сучасному світі є одним із найбрутальніших та масових порушень прав і свобод людини та є особливо тяжким злочином. Торгівля людьми сьогодні досягла такого безпрецедентного рівня, що 15 листопада 2000 року Комісія з прав людини ООН визначила торгівлю людьми як сучасну форму рабства.

Повномасштабна війна, значне збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб та людей, які були змушені покинути Україну, рятуючись закордоном, економічна, гуманітарна та безпекова кризи, а також зростання рівня безробіття – усі ці фактори сприяють поширенню злочину торгівлі людьми.

Явище рабства має довге історичне коріння. Воно виникло ще в прадавні часи і набуло надзвичайно широкого розповсюдження у світі.

У середині 20 століття торгівля людьми здебільшого виявлялася у формі сексуальної експлуатації жінок, особливо під час воєн та у після воєнний час.

У сучасному світі торгівля людьми — це торгівля не тільки жінками, але і чоловіками, і дітьми з метою експлуатації у різних формах, а особливо у примусовій праці.

За даними Міжнародної організації праці, у 2016 році в ситуації сучасного рабства перебувало 40,3 мільйонів людей у світі, із них 24,9 мільйонів зайняті в примусовій праці. Це означає що серед кожної 1000 людей на Землі є близько шести постраждалих від сучасного рабства. Кожен четвертий із постраждалих — дитина. За даними ЮНІСЕФ, жертвами торговців людьми щорічно стає 1,2 млн. дітей.

Україна — лідер Східної Європи за кількістю постраждалих. Понад 300 000 українців постраждали від торгівлі людьми, починаючи з 1991 року (Міжнародна організація з міграції), 50% постраждалих осіб — молодь до 35 років. 70% постраждалих від торгівлі людьми — чоловіки.

Представництво Міжнародної організації з міграції в Україні надає допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми з 2000 року.

З грудня 2000 року по грудень 2021 року 19 297 постраждалих осіб отримали комплексну реінтеграційну допомогу, зокрема: юридичну, медичну, психологічну, фінансову, освітню та інші види допомоги залежно від індивідуальних потреб.

Міфи та факти, що стосуються проблеми торгівлі людьми:

«Торгівля людьми — це переважно сексуальна експлуатація»

Хоча сексуальна експлуатація є однією з найтиповіших форм торгівлі людьми, за статистикою Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, починаючи з 2010 року в Україні переважає така форма торгівлі людьми як — примусова праця. У 2021 році МОМ виявила та надала допомогу 1680 особам, які постраждали від торгівлі людьми та зазнали переважно трудової експлуатації (94% випадків).

«Постраждалі від торгівлі людьми — це, переважно, молоді дівчата та жінки»

За статистикою МОМ в Україні, у 2021 році розподіл за статтю серед постраждалих осіб виглядає наступним чином: жінки — 26%; чоловіки — 74%.

«Тільки малоосвічені люди можуть потрапити в ситуацію торгівлі людьми»

За статистикою МОМ в Україні, у 2021 році, за рівнем освіти серед постраждалих осіб, переважали особи з технічною освітою — 47%, з вищою освітою — це 16%, з неповною середньою освітою — 20%, з повною середньою освітою — 15%.

Торгівля людьми може набувати різних форм, в залежності від того, з якою метою здійснюється злочин (тобто яка є мета експлуатації) і хто є його об’єктом.

Основні форми торгівлі людьми:

- сексуальна експлуатація;

- використання у порнобізнесі;

- примусова праця;

- усиновлення з метою наживи;

- примусове жебрацтво;

- вилучення органів;

- проведення дослідів над людиною без її згоди;

- примусова вагітність;

- втягнення в злочинну діяльність;

- використання у збройних конфліктах.

Розглянуті форми торгівлі людьми — не вичерпний перелік. Торгівля людьми — це динамічний злочин, який має особливість пристосовуватись до потреб «ринку», правового поля, економічної і соціальної ситуації в країні.

Потрапити у ситуацію торгівлі людьми може будь-хто, через що важко створити універсальний портрет постраждалої особи. Серед виявлених постраждалих є люди різної статі, віку, рівня освіти, соціального походження, статку тощо.

Існують певні групи людей, які піддаються найвищому ризику постраждати від цього злочину. Насамперед до цієї категорії можна віднести представників соціально незахищених верств населення або людей, які знаходяться у складних життєвих обставинах.

Перелік осіб які входять до групи ризику:

- члени багатодітних родин;

- малозабезпечені сім’ї;

- жінки-одинокі матері;

- люди з інвалідністю;

- самотні люди похилого віку;

- внутрішньо та зовнішньо переміщені особи;

- безробітні особи працездатного віку;

- постраждалі від домашнього насильства;

- особи, які займаються проституцією;

- безпритульні;

- особи, які працюють у сфері розваг;

- учасники АТО/ООС;

- алко- та наркозалежні особи;

- особи, звільнені з місць позбавлення волі;

- особи, які займаються модельною діяльністю;

- особи, які раніше постраждали від торгівлі людьми;

- особи, які користуються послугами шлюбних агенцій, фірм з посередництва у працевлаштуванні, в т. ч. і за кордоном;

- особи, які незаконно виїжджають чи перебувають за кордоном або незаконно в’їхали чи перебувають на території України;

- трудові мігранти (насамперед, з неврегульованим статусом);

- сироти, діти, що позбавлені опіки та піклування, діти вулиці.

Якщо Ви або хтось з Ваших рідних чи близьких постраждали від торгівлі людьми – звертайтеся по допомогу:

1547- Урядова «гаряча лінія» з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству (безкоштовно, цілодобово);

527 або 0800 505 501 - Національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів (безкоштовно, щодня з 8:00–20:00);

0 800 500 335 або 116 123 – Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації;

112 - Служба екстреної допомоги в ЄС;

102 – Поліція.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь