1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.
Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.
Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Велика кількість травм, поранень, які супроводжуються масивними кровотечами, та потребують невідкладної домедичної допомоги. Ще один із характерних злочинів війни – сексуальне насильство, коли, на жаль, статевий акт незахищений та досить травматичний. Способи захиститися від ВІЛ є, вони доступні, безкоштовні, не потребують багато часу, а лише вашого свідомого рішення.
За умови регулярного тестування на ВІЛ можна буде вчасно дізнатися про ВІЛ-позитивний статус та якомога раніше розпочати лікування — антиретровірусну терапію. А вона своєю чергою рятує життя.
Чому важливо кожному перевіритися на ВІЛ?
Це збереження свого здоров’я. Кожен третій ВІЛ-позитивний українець не знає про свій ВІЛ-статус. Хоча перевірка свого ВІЛ-статусу — проста та безкоштовна процедура, яку варто пройти всім.
Почнімо з тестів. Тести бувають швидкі та ІФА.
Швидкі тести діляться ще на два види: перший — забір крові береться з пальця, а результат відомий уже за 15 хвилин. Другий — оральні, як в кіно, коли людина збирає слину паличкою та переміщує до спеціального контейнера з розчином. Оперативність — до 20 хвилин залежно від тесту, а точність становить 99% при чіткому дотриманні інструкції.
Тест ІФА — забір крові береться з вени, тож таке тестування проводиться лише в медичних закладах. Термін отримання результату може бути різним — від двох днів до двох тижнів.
Тестування на ВІЛ — найкращий спосіб профілактики ВІЛ. Адже щойно людина дізнається про свій позитивний статус, вона зазвичай змінює свою поведінку і приймає рішення про використання бар’єрної контрацепції та початок антиретровірусної терапії.
Безоплатний швидкий тест на ВІЛ-інфекцію можна зробити:
- у сімейного лікаря;
- на базі спеціалізованих закладів, що працюють з групами підвищеного ризику щодо інфікування на ВІЛ ( протитуберкульозний, наркологічний, шкірно-венерологічний диспансери);
- в спеціалізованих кабінетах “Довіра” які функціонують в лікувальних закладах;
- в неурядових організаціях, які допомагають людям, що живуть з ВІЛ та всім, хто зацікавлений в обстеженні.
Держава підтримує лікування ВІЛ — тому безоплатно можна отримати:
- тестування на ВІЛ та консультування;
- необхідні лабораторні дослідження;
- медичний нагляд, призначення антиретровірусної терапії, видача препаратів, моніторинг побічних реакцій;
- медичний нагляд дітей до 18 років, народжених від ВІЛ-позитивних матерів;
- консультування членів сім’ї пацієнтів щодо профілактики, консультування з питань планування сім’ї тощо.
Також хочемо нагадати, що ВІЛ-інфекція НЕ передається:
- через піт, сечу, сльози, слину, оскільки кількість вірусних частинок у цих рідинах надзвичайно мала для зараження;
- побутовим шляхом: через повітря (при чханні, кашлі), при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану людину, не страшні й дружні поцілунки;
- при спільному відвідуванні місць громадського користування (бані, сауни, басейну, туалету). ВІЛ-інфекцією не можна заразитись в громадському транспорті;
- через укуси комарів чи інших комах, адже в організмі комахи вірус не здатен розмножуватись.
ВІЛ передається лише через кров та інші біологічні рідини під час статевого контакту, вагітності та пологів.
Обговоріть зі своїм партнером чи партнеркою ваше здоров’я, пройдіть тестування та будьте у безпеці.
Бережіть себе — тестуйтесь!