Чому неможливо провести вибори в Україні під час війни?
Росіяни витратили $1,5 млрд, аби переконати українців, що Президент України – диктатор, який нелегітимно утримує владу та спеціально не проводить вибори.
Такі наративи – маніпулятивні та безпідставні, насправді відтермінування президентських виборів є слушним та необхідним рішенням.
Є ціла низка факторів, яка робить проведення виборів неможливим:
Відсутність законних підстав.
Проведення виборів Президента України в умовах воєнного стану прямо заборонене статтею 19 Закону «Про правовий режим воєнного стану». Звичайно, парламент має повноваження вносити зміни до чинного законодавства, але в цьому випадку підстав для цього немає: згідно статті 64 Конституції України, виборчі права громадян не належать до тих, котрі не можуть бути обмежені під час воєнного або надзвичайного стану.
Небезпека.
Гарантувати громадянам безпеку під час проведення виборів в умовах війни не зможе ніхто. Не треба бути військовим експертом, щоб розуміти: великі скупчення людей на виборчих дільницях можуть стати (і напевно стануть) мішенню для ворога. Тримати у таємниці адреси десятків тисяч дільниць неможливо. Так само неможливо розташувати всі місця для голосування у приміщеннях, котрі можуть слугувати надійними укриттями, здатними витримати удар безпілотника, балістичної ракети чи ствольної артилерії.
Відсутність доступу до всіх виборців.
Сьогодні 26% території України в тимчасовій окупації. Точно оцінити кількість населення на цих теренах наразі неможливо, але цілком очевидно, взяти участь у гіпотетичних виборах не зможуть мільйони українців. Кількість наших громадян, що перебувають за кордоном, в Інституті демографії та соціальних досліджень НАНУ оцінюють у 9 мільйонів осіб. Як організувати рівний доступ до закордонних виборчих дільниць для такої кількості осіб, наразі не знає ніхто. Так само неможливо організувати рівний і безперешкодний доступ до дільниць для тих, хто несе на собі головний тягар війни – бійців Сил Оборони, які виконують завдання безпосередньо на лінії бойового зіткнення або у безпосередній близькості до неї.
Матеріал підготовлений Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
З повним текстом статті можна ознайомитись за посиланням: https://spravdi.gov.ua/vybory-pid-chas-vijny-ne-potribni-i-ne-mozhlyvi/