12 червня - Всесвітній день боротьби з дитячою працею
З метою привернення уваги до глобальних масштабів дитячої праці, а також до дій і зусиль, необхідних для її ліквідації Міжнародна організація праці (МОП) у 1997 році започаткувала 12 червня щорічно відзначати Всесвітній день боротьби з дитячою працею. З 2002 року подія відзначається під егідою ООН.
Всесвітній день боротьби з дитячою працею має на меті привернути увагу до небезпеки, яку становить дитяча праця та мобілізувати зусилля в боротьбі з цим явищем. Цей день нагадує нам про необхідність вжиття кроків для захисту прав дітей та забезпечення їхнього належного розвитку. Розповідаємо, що ми маємо знати про дитячупрацю та чому про це неможливо мовчати.
Дитяча праця - це проблема, з якою стикаються мільйони дітей у всьому світі. Вони змушені працювати в небезпечних умовах, позбавлені нормальної освіти та можливостей для здорового дитинства.
Дитяча праця позбавляє дітей дитинства, робить їх уразливими перед експлуатацією, погіршує їхнє фізичне та психологічне здоров'я.
Попри міжнародні норми та законодавство, що забороняють дитячу працю, її існування триває. Зловживання та експлуатація дітей у різних сферах, включно з промисловістю, сільським господарством, сексуальною експлуатацією та торгівлею людьми стає ганебним явищем у сучасному світі. Десятки мільйонів дітей відчувають на собі цю негативну практику, яка порушує їхні права та забезпечує їхнє виживання вкрай скромними засобами.
Де найчастіше використовується дитяча праця?
Наведення прикладів, де дітей використовують для праці, ставить нас перед жорстокою реальністю. У багатьох країнах діти змушені працювати в сільському господарстві, допомагаючи своїм сім'ям у важких фізичних роботах на полях або в скотарстві. Вони позбавлені нормальної освіти й витрачають багато годин на небезпечні роботи, які негативно впливають на їхнє здоров'я і розвиток.
Крім того, деякі діти стикаються з використанням у промисловості, де вони змушені виконувати роботу, яка не відповідає їхній фізичній та психологічній зрілості. Вони стикаються з виснаженням, травмами і недостатнім доступом до основних потреб, таких як харчування і медична допомога.
Це лише кілька прикладів, які показують страшну реальність дитячої праці. Але ми не можемо приймати це як норму. Всесвітній день боротьби з дитячою працею нагадує нам про нашу відповідальність виступити за права дітей і працювати над їхнім захистом.
Колективна дія може змінити цю ситуацію і забезпечити кожній дитині можливість належного дитинства, освіти та розвитку.
Які кроки необхідно зробити для боротьби з дитячою працею?
Світ має працювати разом, уряди, громадські організації, громадяни.Уся світова громадськість має протидіяти дитячій праці та забезпечити дітям безпеку, освіту і можливості для розвитку їхнього потенціалу.
Серед заходів, які можуть бути вжиті, входять забезпечення доступу до якісної та безкоштовної освіти для всіх дітей, удосконалення законодавства та його ефективне застосування, заборона праці дітей у небезпечних умовах, підтримка сімей та батьківського виховання, а також розвиток соціальних систем, які забезпечують соціальний захист і допомогу сім'ям, щоб вони не були змушені використовувати дітей для праці.
Спільна кампанія суспільства необхідна для того, щоб підвищувати суспільну обізнаність про проблему дитячої праці та закликати до дій.
Медіа, соціальні мережі та цифрові платформи можуть відігравати важливу роль у широкому поширенні інформації про цю проблему та мобілізації суспільства.
Всесвітній день боротьби з дитячою працею нагадує нам про необхідність об'єднати зусилля для захисту дітей від експлуатації та позбавлення їхніх прав. Ми маємо створити світ, де кожна дитина має можливість належного дитинства, де вона може рости, навчатися і розвиватися в безпеці та достатку.
Повідомити про трудову експлуатацію дитини можна шляхом звернення до:
• Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
• Освітнього омбудсмена;
• Національної поліції України;
• Державної служби України з питань праці (з питань дотримання законодавства про працю, в тому числі неповнолітніх).