Світлодарська міська військова адміністрація Бахмутського району Донецької області
Донецька область, Бахмутський район

2 серпня - Міжнародний день голокосту ромів

Дата: 02.08.2024 10:39
Кількість переглядів: 58

Фото без опису2 серпня Україна разом з усім цивілізованим світом вшановує пам’ять жертв нацистського геноциду ромів. У цей день 80 років тому гітлерівський режим вчинив страшний злочин проти людства – в газових камерах табору смерті Аушвіц-Біркенау було живцем спалено близько трьох тисяч безневинних чоловіків, жінок, дітей. Єдиною їхньою «провиною» була належність до ромської національності. «Калі траш» у перекладі з ромської означає «чорний жах». Так називають період в історії ромів за часів Другої світової війни.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 08 жовтня 2004 року Міжнародний день голокосту ромів в Україні відзначають на державному рівні.

За роки Другої світової війни нацисти, здійснюючи расистську політику геноциду, вивезли з окупованих країн і спалили в концтаборах близько 500 тисяч ромів. Велику їх кількість знищили в таборах примусової праці, місцях кочування, в ході каральних операцій.

 За оцінками сучасних істориків загальна кількість жертв геноциду ромів сягає  від 600 тисяч до 1,5 мільйона ромів, 20 тисяч з них – на території України. Найбільш численних втрат зазнали роми, які проживали у Києві, на території Автономної Республіки Крим і Закарпатської області. Цей геноцид залишив глибокий шрам на душах сотень тисяч людей, а його сліди відчуваються й досі.

Представники ромського народу стали одними з перших жертв Бабиного Яру. У вересні 1941 року тут були розстріляні п’ять ромських таборів, серед яких більшість складали літні люди, жінки та діти. За свідками очевидців, на страту люди їхали з піснями та в традиційному яскравому вбранні.

Катастрофа Голокосту не оминула й Донецьку область. Наймасовішими місцями знищення ромів в області є: Бахмут – в березні-квітні 1942 року зондеркомандою 4b у колишній гіпсовій шахті знищено 200 ромських сімей (900 осіб); Маріуполь – в 1942 році вбито щонайменше 40 осіб.

Трагічні сторінки недавнього минулого повторюються сьогодні в нашій державі. Російська армія, порушуючи норми міжнародного законодавства та закони людяності, цинічно вбиває представників всіх національностей та рас, лише тому, що вони живуть в Україні й борються за свою землю і свободу.

Від початку повномасштабної війни роми, в тому числі й з Донецької області на рівні з усіма громадянами України, що мають різне етнічне походження, протистоять російському агресору, беруть участь у русі опору. Роми служать у лавах ЗСУ, займаються волонтерською діяльністю, гуманітарною допомогою громадянам та військовим.

Сучасна політика української держави насамперед спрямована на етнічне відродження ромів України, їх самоідентифікацію й самоствердження на базових ціннісних принципах культури європейського та світового співтовариства. Пам’ять про етноцид ромів є невіддільною частиною нашої національної пам’яті. Злочини проти людяності, геноцид, воєнні злочини й агресія не мають прощення. Сьогодні, як ніколи, важливо пам’ятати уроки історії та жахливі трагедії минулих поколінь, адже саме вони формують сучасні цінності. Свобода вираження, толерантність та усвідомлення єдності — це те, що людство має винести з цих уроків минулого.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь