18 вересня - Міжнародний день рівної оплати праці
Сьогодні, 18 вересня, світ відзначає Міжнародний день рівної оплати праці (International Equal Pay Day), присвячений важливості забезпечення рівності в оплаті праці для жінок і чоловіків. Цей день є нагадуванням про те, що, незважаючи на значні досягнення у сфері рівності, розрив в оплаті праці між статями все ще залишається актуальною проблемою.
Згідно з даними ООН, у всьому світі жінки заробляють у середньому на 20% менше, ніж чоловіки за виконання однакової роботи. Така нерівність впливає на всі аспекти життя, від доступу до освіти та медичних послуг до можливостей кар'єрного зростання і пенсійного забезпечення.
В Україні до початку повномасштабної війни середній показник розриву в оплаті праці в Україні становив 18,6%. Цей показник є нижчим за світовий, але більшим, ніж в багатьох країнах ЄС. Основними причинами цього є систематична дискримінація та недооцінка праці жінок.
Вдосконалення трудового законодавства, подолання стереотипів роботодавців, підвищення рівня мотивації жінок — головні засади того, аби тенденція до скорочення розриву в оплаті праці в Україні стала стійкою та незворотною.
Долучившись у 2020 році до міжнародної ініціативи Партнерство Біарріц та коаліції EPIC, Україна зобов’язалася зменшити розрив в оплаті праці чоловіків та жінок та крок за кроком, навіть в умовах триваючої війни працює над реалізацією цієї мети.
Так, було ухвалено низку нормативно-правових актів, аби сприяти змінам у цьому напряму, зокрема:
- реформовано законодавство в сфері соціальних відпусток, пов’язаних із народженням дитини та доглядом за нею;
- запроваджено відпустку при народженні дитини, що надається, зокрема, батьку дитини;
- ухвалені зміни до законодавства про військовослужбовців надавши рівні можливості матері та батьку, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період тощо.
15 вересня 2023 року Уряд України ухвалив комплексну Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці до 2030 року, аби забезпечити планомірне зменшення розриву в оплаті праці жінок та чоловіків за працю рівної цінності. Мета — до 2030 року досягти скорочення гендерного розриву в оплаті праці з 18.6% до 13,6%.