2 квітня - Міжнародний день дитячої книги
2 квітня у світі відзначають Міжнародний день дитячої книги – свято, засноване у 1967 році на честь дня народження Ганса Крістіана Андерсена.
Ідея виокремити спеціальний день для популяризації книги серед юних читачів належить німецькій письменниці, авторці творів для дітей та активній громадській діячці Еллі Лепман. Саме вона є засновницею Міжнародної ради з дитячої книги, за рішенням якої у 1967 році було впроваджено День дитячої книги. З перших днів це рішення було позитивно сприйняте в різних куточках світу, а свято відразу набуло всесвітнього значення.
Першими дитячими творами були перекази, розповіді, оповідання, пісні, що передавалися в усній формі. Вони були покликані розважати та навчати малечу. Та перші серйозні кроки зі створення дитячої літератури з’явилися тільки у 18 столітті після того, як заговорили про інститут дитинства. До цього діти ставилися на однаковий рівень з дорослими, тому окремої спеціалізованої літератури для них не випускали.
У 1744 році світ побачила перша дитяча книжка розважального характеру під назвою «Маленька гарненька кишенькова книжечка». Її автором та видавцем був популяризатор дитячої книги тих часів Джон Ньюбері. Видання відрізнялося гарною обкладинкою та захоплювало дітлахів веселими іграми та яскравими ілюстраціями.
Перша друкована дитяча книга в Україні з’явилася в 1574 році. Це було навчальне видання під назвою «Руська граматика, або Буквар». Підручник видав перший український книговидавець Іван Федоров у львівській друкарні. До складу видання увійшла абетка, а також зразки та вправи читання.
У ці часи здебільшого випускалися навчальні дитячі книги. А вже у 18 столітті починають виходити книги для читання. Відомими дитячими письменниками тих часів були Іван Максимович, Ігнатій Максимович, Іван Пашковський, Григорій Сковорода тощо.
Величезний вклад у розвиток дитячої української книжки зробив Іван Франко. Під кінець 18 – на початку 19 століття виходять казки та оповідання для маленьких читачів. Автор не просто пише казки, а намагається скерувати дитячу уяву від казкових героїв та подій до реалій справжнього життя. Франкові оповідання розповідають про життя простих сільських дітей – «Малий Мирон», «Грицева шкільна наука», «Під оборогом», «Олівець» та багато інших. Діти з захопленням зачитувались казкою «Лис Микита».
Книжки для дітей відіграють ключову роль - пробуджують інтерес до навколишнього світу, розвивають уяву і творчі здібності. І сьогодні важливо передавати молодому поколінню любов до книги, яка завжди була джерелом знань, натхнення та духовної сили.
З цієї причини дитині важливо читати вже з перших днів життя.
Тож, подаруйте радість своїй дитині, адже сьогодні є чудова нагода — Міжнародний день дитячої книги!