Світлодарська міська військова адміністрація Бахмутського району Донецької області
Донецька область, Бахмутський район

127 років від дня народження Володимира Сосюри

Дата: 06.01.2026 13:27
Кількість переглядів: 131

Фото без описуУ січні 1898 року в Дебальцевому, що на сході України, народився Володимир Сосюра - майбутній класик, чия доля й творчість стали відображенням бурхливої епохи. Рідний край - Дебальцеве, Третя Рота, степи Донеччини над голубим Дінцем - сформували ніжну, вразливу, але водночас мужню поетичну натуру. Саме тут, серед заводського гулу та тяжкої праці, юний Сосюра рано навчився заробляти, працював на залізниці й у поміщицьких садах, а книжки стали його «порятунком від буденності» та першою школою мислення.

Попри часті переїзди та відсутність систематичної освіти, він мав феноменальну пам’ять і з юності почав писати вірші. Спочатку російською, а згодом, у часи визвольних змагань, свідомо перейшов на українську мову. У 1918 році вийшла його перша збірка «Пісні крови» - жоден із примірників якої сьогодні, на жаль, не знайдено.

Двадцятирічним Сосюра добровільно вступив до армії УНР, воював у третьому гайдамацькому полку, був соратником і прихильником Симона Петлюри. Після поразки УНР молодому поетові, як і багатьом, довелося «переписувати» свою біографію, адже з 1919 року він потрапив у поле зору більшовиків. А ще двічі він потрапляв до полону і був засуджений до розстрілу: денікінська куля поцілила йому в груди, але не вбила, а червоноармійці його відпустили. Прекрасна історія, яку митець не втомлювався переповідати: перед стратою він почав читати вірші і зворушений червоний комісар скасував свій вирок. Відгомін цих подій - постійні згадки про розстріли в його творах.

У 1920-х роках Сосюра стає одним із найяскравіших поетів нової української літератури. Поема «Червона зима» (1921) принесла йому гучну славу, хоча згодом і стала причиною політичних суперечностей. Цікаво, що, коли 1923 р. Сосюра вступив до інституту, рівень його знань був значно вищий, аніж у студентів-однокурсників.

Особливість внутрішнього світу Сосюри відчувалася навіть у дрібницях. На спільних фотографіях із літераторами він майже завжди займав позицію ніби трохи осторонь - втягнений у свої думки, м’який і делікатний, не схильний до загальної «позової» риторики. Це не сором’язливість, а відбиток його унікальності: поет, який завжди був сам на сам зі словом.

У роки Другої світової війни Сосюра працював військовим кореспондентом, писав емоційні поезії, відчуваючи війну як «бій людей з потворами і машинами». Під час звільнення Києва 1944 року він створює свій найвідоміший вірш «Любіть Україну». Твір миттєво став популярним, але водночас спричинив до переслідувань, звинувачень у «націоналістичних перекрученнях» і драматичних подій у житті поета. Особливо дратував чиновників рядок про те, що «ми без неї - як порох і дим». Лише після смерті Сталіна поезію реабілітували, хоч і з цензурними змінами. Сьогодні ми читаємо її в оригіналі.

Попри численні заборони, періоди ізоляції, лікування в психлікарні та позбавлення партквитка за «зоологічний націоналізм», Сосюра зберігав по-дитячому щиру, ніжну й тривожну душу. Його слабкий, тихий голос не був ораторським, але саме ця «безбарвність» робила читання проникливим: «Коли читати дуже голосно, вся енергія йде на силу звука - і нічого не лишається на ніжність», - казав він. Зали не вміщали слухачів, а інші письменники жартома казали, що виходять на сцену «розігрівати» публіку перед Сосюрою.

Його творчість - автобіографічна, емоційна, сповнена віри, болю й любові. Сосюра залишив Україні слова, що продовжують звучати нині, навіть коли його рідне Дебальцеве через війну переживає окупацію. Його поезія стала нагадуванням про незламність і про те, що любов до рідного краю - це джерело сили.

«Всім серцем любіть Україну свою - і вічні ми будемо з нею».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь